Bate Bay Club races

2019

1st place – Wanda SLSC

2nd place – Cronulla SLSC

3rd place – Elouera SLSC

4th place – North Cronulla SLSC

 

2018

1st place – Wanda SLSC

Tied 2nd place – Cronulla SLSC, Elouera SLSC & North Cronulla SLSC

 

2017

1st place – Tied Cronulla and Elouera

3rd place – Wanda SLSC

4th place – North Cronulla SLSC

2016

1st place – Wanda 

2nd place – Elouera

Equal 3rd – North Cronulla SLSC and Cronulla SLSC

2015

1st place – Wanda SLSC

Equal 2nd – North Cronulla and Elouera

4th place – Cronulla SLSC

2014

1st place – Wanda SLSC 

3rd place – 

4th place – 

2013

1st place – Wanda SLSC

2nd place – North Cronulla SLSC

3td place – Elouera

4th place – Cronulla SLSC

Gala Ball

2019

Kindly sponsored again by Sylvania BMW and Rotary Caringbah the Ball raised over $61,000 which returned $2500 to each charity which participated.

This event is getting bigger and bigger year on year.  

Some 400 guests were entertained by Vince Sorrenti, with thanks to Sydney Airport and IMB Bank. Mark Vincent did not disappoint.  We look forward to the next Ball in 2021..

Over the six years the Ball has been held it has raised over $325,000

2017

Sponsored by Sylvania BMW and Rotary Caringbah the Ball raised $ 53,000 which returned $2000 to each charity which participated.

This was the biggest return the Ball has tabled. 

Over 400 guests attended with Dane Wheeler trying to fill the shoes of his dad as MC. Glenn was always fantastic at this event and Dane was no different. We look forward to the next Ball in 2019.

Over the six years the Ball has been held it has raised over $264,000.

Fundraising

2019 TOTAL

$ 201,428

2019 RAFFLE

$ 124,254

2019 BALL & CARNIVAL

$74,424

2019 CLUB RACES

$ 2,750

2018 TOTAL

$ 157,200

2018 RAFFLE

$ 137,243

2018 BALL & CARNIVAL

$17,214

2018 CLUB RACES

$ 2,750

2017 TOTAL

$ 183,440

2017 RAFFLE

$ 111,823

2017 BALL & CARNIVAL

$68,867

2017 CLUB RACES

$ 2,750

2016 TOTAL

$ 116,453

2016 RAFFLE

$ 94,796

2016 BALL & CARNIVAL

$ 8,907

2016 CLUB RACES

$ 2,750

2015 TOTAL

$ 159,547

2015 RAFFLE

$ 80,951

2015 BALL & CARNIVAL

$ 75,846

2015 CLUB RACES

$ 2,750

2014 TOTAL

72,809

2014 RAFFLE

$  56,000

2014 BALL & CARNIVAL

$ 14,309

2014 CLUB RACES

$ 2,500

2013 TOTAL

120,753

2013 RAFFLE

$ 66,472

2013 BALL & CARNIVAL

$ 51,781

2013 CLUB RACES

$ 2,500

2012 TOTAL

$ 85,900

2012 RAFFLE

$ 71,000

2012 BALL & CARNIVAL

$ 12,400

2012 CLUB RACES

$ 2,500

2011 TOTAL

$ 82,264

2011 RAFFLE

$ 34,120

2011 BALL & CARNIVAL

$ 45,644

2011 CLUB RACES

$ 2,500

2010 TOTAL

$ 94,874

2010 RAFFLE

$ 38,730

2010 BALL & CARNIVAL

$ 56,144

2010 CLUB RACES

2009 TOTAL

$ 84,364

2009 RAFFLE

$ 33,514

2009 BALL & CARNIVAL

$ 50,850

2009 CLUB RACES

2008 TOTAL

$22,000

2008 RAFFLE

2008 BALL & CARNIVAL

2008 CLUB RACES

F45 Handball

2019

F45 Training competed against each other on the day. 

F45 Training Kingsgrove won!!!

F45 Training Cronulla, F45 Training Caringbah, F45 Training Kirrawee, F45 Training Sans Souci, F45 Training Blakehurst, F45 Training Engadine, F45 Training Peakhurst, F45 Training Braddon, F45 Training Rockdale

2018

Handball Australia, Men’s and Women’s coaches were in attendance at our Carnival scouting potential players for the 2019 Inaugural World Beach Games in
San Diego.

F45 Training competed against each other on the day. The winner for another year running was F45 Training Sans Souci

F45 Training Cronulla, F45 Training Caringbah, F45 Training Kirrawee, F45 Training Sans Souci, F45 Training Blakehurst, F45 Training Engadine, F45 Training Peakhurst, F45 Training Braddon, F45 Training Rockdale

2017

This was the second year the Handball competed was at the Classic. The teams which competed were from F45 Training. 

F45 Training Sans Souci won!!!

2016

This was the first year the Handball competed was at the Classic. 

Raffle Winners

2020

The 2020 IMB Bank Cook Community Classic raffle was drawn at Wanda Surf Life Saving Club by The Hon. Scott Morrison MP on Saturday 12 December. All winners have been notified.

1ST – TICKET – 14604 – sold by Southern Districts Rugby Club

2ND – TICKET – 26929 – sold by 1st Heathcote Scout Group

3RD – TICKET – 37070 – sold by Marine Rescue

4TH – TICKET – 34609 – sold by Rotary Club of Sutherland

5TH – TICKET – 35512 – sold by Engadine Rotary

 

2019

The 2019 IMB Bank Cook Community Classic raffle was at Sylvania BMW, Sylvania at 6pm on Thursday the 12th December 2019 by principle dealer of Sylvania BMW Anthony Rodriquez.  Various Sutherland Shire charities, and staff from the off of The. Hon Scott Morrison MP were present and witnessed the draw.

1ST – TICKET – 064779

2ND – TICKET – 024665

3RD – TICKET – 046403

4TH – TICKET – 043034

5TH – TICKET – 015504

All the winners have been notified by phone. If you have not been contacted, please contact our office.

CONGRATULATIONS TO OUR WINNERS:

 

2018

The 2018 IMB Bank Cook Community Classic raffle was at Sylvania BMW, Sylvania at 10.00am on Saturday 1 December 2018 by Robert Ryan Cheif Executive of IMB Bank and principle dealer of Sylvania BMW Anthony Rodriquez.  Various Sutherland Shire charities, and staff from the off of The. Hon Scott Morrison MP were present and witnessed the draw.

1ST – TICKET – 78506

2ND – TICKET – 04806

3RD – TICKET – 099721

4TH – TICKET – 73741

5TH – TICKET – 082414

CONGRATULATIONS TO OUR WINNERS. 

2017

The 2017 IMB Bank Cook Community Classic raffle was at Sharks Leagues Club Cronulla at 11.00pm on Saturday 2 December 2017 by The Hon. Scott Morrison MP, Federal Member for Cook. Various Sutherland Shire charities, the Four Bate Bay Surf Clubs were present and witnessed the draw.

1ST – TICKET – 41918

2ND – TICKET – 41845

3RD – TICKET – 06749

4TH – TICKET – 54431

5TH – TICKET – 09621

CONGRATULATIONS TO OUR WINNERS. 

Ocean Swim

2019

1km Female

  1. Hayley Rowlands – 13:01
  2. Kaitlyn Middleton – 13:14
  3. Talia Field – 13:37
  4. Mikayla Bird – 14:38
  5. Waverly Martinus – 14:41
  6. Lauren Fulcher – 14:43
  7. Rafaela Kopellou – 14:50
  8. Caitlin Schneider – 16:52
  9. Liana Rayner – 17:12
  10. Meagan Wigney – 17:15

2019

1km Male

  1. Harry Came –  12:18
  2. Joshua Attard – 12:32
  3. Fletcher Warn – 12:40
  4. Dane Sutton – 14:17
  5. Kai Thatcher – 14:19
  6. Jackson Turner – 14:24
  7. Chris Howell – 14:41
  8. Ziggy Lester – 15:35
  9. Quang Minh Le – 15:47
  10. James Wilkinson – 15:57

2019

2km Female

  1. Hayley Rowlands – 27:39
  2. Kaitlyn Middleton – 27:43
  3. Talia Field – 29:20
  4. Indiana Field – 29:20
  5. Rebecca Selmon – 30:05
  6. Lauren Fulcher – 30:27
  7. Caitlin Parkinson – 33:03
  8. Syke Harrigan – 35:40
  9. Linda Gardiner – 38:28
  10. Kelly Seagrave – 39:21

2019

2km Male

  1. Harry Came – 25:12
  2. Kai Robertson – 25:21
  3. Nicholas Middleton – 25.30
  4. Blair Day – 26:00
  5. Joshua Attard – 26:15
  6. Liam Davis – 27:02
  7. Zac Brown – 27:31
  8. Cooper Simmons – 27:47
  9. Nicholas Durkin – 28:02
  10. Ethan Pinto – 30:00

2019

Youth Award 

1km – Fletcher Warn – 12:40

2km – Kai Robertson – 25:21

2019

Over 40’s

1km – Glenn Gillroy – 16:29

2km – Andrew Leese – 31:36

2019

Over 50’s

1km – Linda Gardiner – 18:35

2km – Paul Casaceli – 31:16

2019

Over 60’s

1km – Jim Donaldson – 19:25

2km – Rick Parkes – 33:37

2018

1km Female

  1. Jordan White – 12:21
  2. Jessica Madden – 12:38
  3. Sophie Crawford – 13:26
  4. Talia Field – 13:33
  5. Waverly Martinus – 14:44
  6. Indiana Field – 15:15
  7. Aimee Gougeon – 15:49
  8. Jayda Zammit-Mayer – 16:07
  9. Mikayla Bird – 16:10
  10. Claire Deane – 16:16

2018

1km Male

  1. Joshua Attard – 11:13
  2. Cormac Guthrie – 11:36
  3. Harry Came – 11:41
  4. Ned Wieland – 12:03
  5. Eden Horne – 12:06
  6. Fletcher Warn – 12:21
  7. Duke Wieland – 12:25
  8. Benjamin Crook – 12:30
  9. Joel Wooldridge – 14:37
  10. James Wilkinson – 14:46

2018

2km Female

  1. Jordan White – 22:40
  2. Jessica Madden – 23:16
  3. Talia Field – 24:20
  4. Rachelle Ting – 27:04
  5. Hayley Thomson – 27:37
  6. Laura Ticehurst – 28:43
  7. Juliet Sharpe – 29:01
  8. Tanya Wood – 30:55
  9. Elizabeth Sloane – 31:07
  10. Lauren Reece – 31:33

2018

2km Male

  1. Joshua Attard – 20:19
  2. Cormac Guthrie – 20:44
  3. Harry Came – 20:54
  4. Eden Horne – 21:41
  5. Ned Wieland – 22:41
  6. Joel Wooldridge – 22:52
  7. Benjamin Crook – 22:58
  8. Duke Wieland – 23:02
  9. Hayden Fulcher – 23:14
  10. Zac Brown – 23:52

2017

1km Female

  1. Jessica Madden – 14:12
  2. Zoe Whitfield – 14:21
  3. Malaika Walker – 15:15
  4. Rebecca Rippon – 16:38
  5. Waverly Martinus – 17:31
  6. Mikayla Bird – 17:33
  7. Mani Hale – 17:35
  8. Eli Wigney – 17:38
  9. Natalie Cuttiford – 17:42
  10. Rachel Collier – 17:43

2017

1km Male

  1. Joshua Attard – 12:50
  2. Cormac Guthrie – 13:01
  3. Caleb Hansford – 13:22
  4. Mark Simpson – 13:34
  5. Steve Boxall – 14:08
  6. Jed Boxall – 14:12
  7. Ryan Madden – 14:29
  8. Hayden Fulcher – 14:40
  9. Connor McDonald – 14:54
  10. Ethan Payne – 16:17

2017

2km Female

  1. Jessica Madden – 24:52
  2. Nicola Watts – 25:00
  3. Talia Field – 25:45
  4. Zoe Whitfield – 26:33
  5. Emily Eaves – 27:08
  6. Lara Madden – 27:55
  7. Malaika Walker – 28:04
  8. Emma Ingram – 28:06
  9. Lauren Fulcher – 30:35
  10. Bethany Simmons – 30:40

2017

2km Male

  1. Joshua Attard – 23:19
  2. Cormac Guthrie – 23:21
  3. Logan Kaye – 23:40
  4. Harry Came – 24:03
  5. Mark Simpson – 24:19
  6. Caleb Hansford – 24:20
  7. Carl Sorensen – 24:21
  8. Nathan Jay – 24:21
  9. Johnno Cotterill – 24:28
  10. Daniel Neilson – 25:38

2016

1km Female

1st-Emma Southwell 12:32

2nd-Emily Eaves 12:54

3rd-Malaika Walker 13:51

2016

1km Male 

1st-Mark Simpson-11:55

2nd-Nathan Breen-12:06

3rd-Jed Boxall-12:27

2016

2km Female

1st-Emma Southwell 24:15 

2nd-Sumaya Akkawy 27:46

3rd-Malaika Walker 28:24

2016

2km Male 

1st-Mark Simpson-23:06

2nd-Nathan Breen-23:11

3rd-Adam Moriatis 23:15